Kövesd tartalmainkat!

Akik kimagaslanak, megkapják az esélyt a feljátszásra

Pre-akadémiai (U12-U16B) korosztályainkból rengeteg tehetséges játékos kerül fel az Akadémia csapataiba, és ez a tendencia a jövőben sem látszik lelassulni. A két hónapja tartó szezon során már most többen lehetőséghez jutottak az idősebbek között, mert Markó István szerint – aki az U14 és U16B korosztályok mellett a Pre-Akadémián folyó szakmai munkát is irányítja – mindenkit a saját szintjén kell versenyeztetni, a játékosok egyéni fejlődését előtérbe helyezve. Markót többek között a Pre-Akadémián történt változásokról, a játékosállományról, és a szezon eddig eltelt időszakáról kérdeztük.

Milyen változások történtek tavaly óta a Pre-Akadémia stábjában?

Az idei szezonnak sok stábot érintő változtatással vágtunk neki. Én maradtam az U14 és az U16B vezetőedzője is, ez nagy mértékben segíti a játékosok fejlődését, hiszen tudom, hogy képességeik alapján kik azok, akik fel tudnak edzeni, vagy adott esetben játszani a felsőbb korosztályokba.  A segítőm U16-ban Pék Gyuri, U14-ben Molnár Attila, az U12-t pedig tavalyi kollégám Godó Dániel vezeti, segítője Szlama Dániel. Velünk dolgozik még Várady Csaba, aki a kapusok fejlődéséért felelős. Erősen homogén az edzői gárda, hiszen mind a kisebbeknél, mind az Akadémián dolgozó edzők segítik a munkánk és ez vice versa működik.

Hányan játszanak idén nálatok?

Ha az egész Pre-Akadémia korosztályt nézzük, plusz a hozzá tartozó U16-os srácainkat is, akkor körülbelül 100 gyereket edzünk, akik 2007 és 2012 közötti születésűek.

Mióta edzenek együtt a srácok? Hogyan indult a szezon?

Mint minden évben a felkészülésünk elsőkörben idén is a játékosok létszámának felmérésével, a csapatok kereteinek kialakításával, valamint a célok kitűzésével kezdődött, ezután pedig az alapozási időszak indult, amikor a játékosok egyéni képességeinek fejlesztésén volt a hangsúly. Májustól június közepéig szárazon edzettünk, a jeges szezon augusztus elsejétől kezdődött, ebben a hónapban minden korosztálynak volt egy egyhetes edzőtábora. A nagyobbakkal – a 2008-2009-es korosztállyal – részt vettünk egy rangos felkészülési tornán Szlovákiában, de a cél természetesen a versenyeztetés és a mérkőzésekhez való visszaszoktatás volt. A többi csapatunk 6-8 felkészülési mérkőzést játszott hazai ellenfelekkel.

Idén is indul A és B csapat? Mi alapján dől el, hogy ki hova kerül?

Mind előkészítőben, mind kölyökben két csapattal neveztünk, ami szinte már hagyomány a nagyobb kluboknál, így Újpesten is. Tavaly U14-ben két ”A” csapatot indítottunk, ami nagyon jó döntésnek bizonyult. Az A1 döntőzött, A2-esek pedig nagyszerűen teljesítettek és több kellemes meglepetést is okoztak. idén a kisebb létszám és az előzetes felmérések alapján U12-ben A és B csapat indul, melyek évjárat szerint lesznek felosztva. Az A-ban fognak játszani a 2011-es, a B-ben pedig a 2012-es születésűek. U14-ben viszont már más szempontok döntenek arról, hogy ki hova tartozik. A játékosok teljesítménye alapján az edzői stáb hirdet keretet, így akár napról-napra is változhat az összeállítás.

Tavaly rátok támaszkodva lett bajnok az U16, ugyanis többen is feljátszottak hozzájuk a Pre-akadémiából. Idén is az idősebbek között versenyeznek a legjobbjaitok?

A tavalyi évhez hasonlóan, akik kimagaslanak a saját korosztályaikból megkapják az esélyt az idősebbekkel edzéshez, a feljátszáshoz. Szerencsés helyzetben vagyok, mert átlátom az összes ígéretes játékost, ezáltal, ha az Akadémia edzői jelzik, hogy létszámhiánnyal küzdenek, könnyen tudok dönteni arról, hogy ki érdemli meg tőlünk a lehetőséget.

Ha valaki az idősebbeknél is jól teljesít, onnantól már az ott lévő edzők is figyelik, könnyen lehet, hogy állandó kerettaggá tud válni.

Idén például két U14-es korú játékosunk van, aki már most az U16-ba, az Akadémiához van nevezve. Ez a lépés is azt bizonyítja, hogy az Újpest hű filozófiájához, vagyis minden játékost a számára legideálisabb szinten versenyeztet. Nyilván csapatszinten is szeretnénk jó eredményeket elérni, de nem minden áron. Ki kell alakítani a balanszot a csapat és az egyének eredményességében. Személy szerint én akkor vagyok a legbüszkébb, ha minél több játékos tud bekerülni az akadémiai csapatainkba, ott is tud ragadni vagy kiemelkedőt teljesíteni, esetenként pedig külföldre, azaz jobb ligákba igazolni. Idén a tavalyi 5 feljátszó mellett még 7-8 játékos tudott a tryouton bekerülni az akadémiai csapatba.