Sajnos a vírus újabb hulláma sem kerülte el az újpesti jégcsarnokot és sokan megfertőződtek. Azért, hogy szeretett sportunkat továbbra is művelni tudjuk, fontos, hogy vegyük komolyan a helyzetet és próbáljuk betartani vírus terjedésének megelőzése érdekében hozott óvintézkedéseket a csarnokban, illetve tegyünk meg mindent saját és társaink egészségének megőrzése érdekében. Az alábbiakban akadémiánk orvosának, Dr. Pánti Zsombornak rövid Covid ismertetőjét olvashatjátok, amelyben többek között megtudhatjátok azt is, hogy mi is az a szívizomgyulladás, és miért kötelezzük akadémiánk játékosait a COVID fertőzés után ennek szűrésére.
“A koronavírus fertőzés elsősorban felső légúti fertőzést okoz, ennek tüneteivel, de mégis miben más a koronavírus okozta fertőzés, a többi felső légutakat érintő vírusos fertőzésektől?
A Covid-19 vírus a szervezetbe, sejtekbe jutva képes osztódni, elpusztítva a fertőzött sejtet, gyulladást, ezáltal tüneteket okozva. Kiemelten fontos megjegyezni azt tényt, amelyet számos nemzetközi tanulmány megerősít, hogy a fertőzés kiterjedhet az egész szervezetre.
A megbetegedés különböző súlyosságú lehet, elsősorban a szervezet védekezőképességének, illetve a vírusok számától függően.
A fiatal szervezetek esetén kialakuló fertőzés során az alacsony vírusszám, és jó védekezőképesség miatt gyakran tünetmentesen zajlik a fertőzés. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a fertőzés ennek ellenére hatással lehet a fent említett szervrendszerekre, és még fontosabb, hogy a fertőzés átadása jelentős az első 7 napban.
Egyik fontos szervi érintettség a koronavírus fertőzéssel kapcsolatban, a szívizomzat gyulladása, a myocarditis.
Mit is jelent a myocarditis, illetve mihez vezethet?
A szívizomzat gyulladása gyakran tünetmentesen zajló betegség, de fokozott fizikai aktivitások során vezethet mellkasi fájdalomhoz, szívritmus zavarhoz, esetenként hírtelen szívhalálhoz.
Magas szív-érrendszeri kockázatba tartozó sportágakban, mint például a jégkorong, fontos ezen betegség kizárása, a biztonságos edzésesmunka végzéséhez.
A betegségek megelőzése az orvoslás egyik fő célja. Ennek egyik fontos eszköze, a kockázat csökkentése. Vírusos fertőzések esetén erre az oltások a legalkalmasabbak.
Az oltások az orvoslás, az emberiség egyik legnagyobb felfedezése, amelyek számos betegség esetén bizonyítottak.
A koronavírus elleni oltások már több mint egy éve rendelkezésünkre állnak, hatékonyságukat számos nemzetközi orvosi szakirodalmi lap bizonyítja. Kiemelendő az, hogy az oltás hatékonysága a COVID-19 szervrendszereket károsító képességének, illetve fertőzőképességének csökkenésében is megmutatkozik.
Az egészségünk megőrzése a legfontosabb. A jégkorongban, mint csapatsportban ez a tény nem csak egyéni, de közösségi érdekű is.
A saját egészségünkön megtartásán túl felelősek vagyunk mások egészségéért is.”