Kövesd tartalmainkat!

Meglepődtem az edzők felkészültségén

Dolgozott a legjobb amerikai junior csapatokban, edzett NHL sztárokat, most mégis szakmai stábunkat erősíti. Talán már senkinek nem hír, hogy új mentoredzője van Akadémiánknak Mark LeRose személyében. Az 52 éves amerikai szakember most az edzői karrierje során szerzett tapasztalatairól, a magyar és az amerikai utánpótlás csapatok közötti különbségekről, valamint az Akadémiáról alkotott véleményéről is őszintén beszélt.

Köszöntjük Újpesten! Miért döntött úgy, hogy az amerikai top junior bajnokságok helyett idén itt fog dolgozni?

Újpest lehetőség számomra egy újabb gyönyörű hely felfedezésére. Tanulatlan amerikaiként fogalmam sem volt arról, hogy Budapest egyáltalán létezik. Korábban edzőként dolgoztam Salzburgban, és úgy gondoltam, hogy Európa legszebb városában élek. Hát tévedtem, Budapest simán veri.

Volt már ideje turistáskodni?

Hogy őszinte legyek, nem igazán. Az érkezésem után a szakmai igazgató, Kovács Attila végigkísért a városon. Bevallom, azért valamennyire utánanéztem Budapestnek, de élőben teljesen más élmény volt látni. Gyönyörű helyen élhetek, ha lesz időm jobban bejárom.

Mit hallott az Akadémiáról mielőtt idejött?

Nem tudtam túl sokat a magyar hokiról mielőtt idejöttem. Amikor megkaptam az Újpesti Jégkorong Akadémia ajánlatát, kikértem edzőkollégám Duane Sutter véleményét telefonon keresztül. Bemutatta nekem az itteni rendszert, és elmondta mire számíthatok. Az ő szava győzött meg végül arról, hogy érdemes ide költöznöm.

Kevin Constantine-nal korábban több évig együtt dolgozott. Ő nem volt hatással a döntésére?

Nagyon szerencsés helyzetben vagyok, mert a magyar válogatott vezetőedzője, Kevin Constantine korábban engem is edzett. Sőt, edzőtársam is volt Pittsburghben, Houstonban az AHL-ben, valamint Everettben a WHL-ben. Nagyon jó barátok vagyunk, mindig nagyszerű tanácsokat ad és ugyanúgy gondolkodunk a hokiról. Kevin gyakran küld saját gyártású oktatóvideókat a magyar klubcsapatok edzőinek. Viccesnek találom, hogy az pont az ő hangját hallhatom ezeken.

Mik voltak az első benyomásai Akadémiánkról? Elégedett a szakmai színvonallal?

Már egy hónapja itt vagyok, de amikor megérkeztem meglepődtem az edzők felkészültségén. A legjobb gyakorlatokat végeztetik el a gyerekekkel minden edzésen. Az én feladatom az lesz, hogy segítsek nekik rendszerbe foglalni a munkát. Szeretném, ha logikusan épülnének fel az edzéstervek, oly módon, hogy technikailag és taktikailag is készen álljanak a játékosok magasabb szinten játszani, mint a saját korosztályuk.

Ha megfelelőnek találja a szakmai munkát, mit gondol, miben jobbak nálunk az amerikai utánpótlás csapatok?

Legfőképp a számokban. Sokkal nagyobb a játékosbázis, rengetegen hokiznak Észak-Amerikában. A válogatott programjaik is nagyon hatékonyak. Minden évben összegyűjtik a legtehetségesebb játékosokat, akiket a szezon során együtt versenyeztetnek. Szinte mindegyikőjüket első körben választják ki az NHL-drafton.

Ki volt a legjobb játékos, akit valaha edzett?

A 2012-13-as lockout alatt Svédországban dolgoztam a Mora IK csapatánál. Mivel abban az időszakban az NHL-ben nem rendeztek mérkőzéseket, minden játékos igyekezett csapatot találni magának, ahol formában maradhat, amíg újraindul a bajnokság. Szerencsénk volt mivel nálunk játszott Gasper Kopitar, Anze Kopitar testvére, akinek a hatására Anze úgy döntött, hogy hozzánk szerződik, és még Bobby Ryant is elhívta magával. Így egy svéd másodosztályú csapatban hirtelen egyszerre két NHL sztár edzője is lettem. Hálás vagyok ezért az időszakért, nekik köszönhetően én is jobb szakember lettem. Mindketten nagyszerű emberek.

És az utánpótlásban?

Everettben nagyon tehetséges játékosokkal dolgozhattam. Ryan Murray másodikként kelt el a 2012-es drafton, és Kyle Beach is első körös volt. Szerencsés vagyok, mert több, mint 60 játékost edzhettem junior szinten, akik végül az NHL-ben kötöttek ki. Nem rossz érzés ezt így kijelenteni.

Mit gondol, mi volt közös ebben a 60 játékosban? Mit kell csinálnia egy játékosnak ahhoz, hogy bekerüljön az NHL-be?

Küzdjön. Vegye ki a részét a támadásból és a védekezésből egyaránt, de a lényeg, hogy legyen elhivatott. Akarjon jobban, mint a társai, eddzen ő a legkeményebben. Crosby a világ egyik legjobb játékosa, de azért tud konzisztensen a szintjén maradni, mert még mindig ő dolgozik a legtöbbet a csapattársai közül.

Az Akadémia játékosairól mi a véleménye?

Ügyesek. Meglepően ügyesek. Betartják az edzők utasításait, és nehéz gyakorlatokat végeznek el hibátlanul. Ryan Murray 15 évesen került hozzám Everettbe, ő is ugyanezeket a feladatokat csinálta, végül pedig másodikként választották ki a drafton. Ez jó hír a magyar hokinak.

Elég színvonalasnak tartja a magyar bajnokságot

Láttam már pár mérkőzést, eddig úgy tűnik, hogy színvonalas meccseket tudunk játszani a magyar bajnokságban. Kiegyenlítettnek tűnik a mezőny, ami szerencse, mert sosem jó, ha nagy a különbség a csapatok között. Fontos, hogy mindenki a saját szintjén játszon. Amerikában az ifiválogatott, egyetemi csapatok ellen készül. Nem azért játszanak ott, hogy megnyerjék a bajnokságot, hanem hogy felkészüljenek a profi hokira. Ezért olyan sikeresek minden világbajnokságon.