18 év után ünnepelhettünk újra újpesti aranyérmet jégkorong utánpótlás bajnokságban. Akadémiánk U16-os bajnokcsapatának vezetőedzője, Árkovics Bálint, saját bevallása szerint már a szezon elején érezte, hogy bajnok lehet a csapata, de a bajnoki címig vezető út korántsem volt zökkenőmentes.
Hogyan értékeled a mögöttünk álló szezont? Milyen célokat határoztatok meg és mit sikerült ezekből megvalósítani?
A távlati célunk a bajnokság megnyerése volt. Tudtuk, hogy van rá esélyünk csak dolgoznunk kell érte. Rengeteg energiát fektettünk a játékosfejlesztésbe, mert úgy gondoljuk, ha azt jól csináljuk, előbb-utóbb az eredménynek is jönnie kell.
A januári és a februári hónapok nagyon nehezek voltak. A Covid minket sem kímélt, valamint több sérültünk is volt. Sokszor alig tudtunk kiállni a mérkőzésekre, vagy az utolsó meccs előtti edzésen esett ki valaki. Ilyenkor nem tudtuk megvalósítani azokat a terveket, amiket külön a mérkőzésre dolgoztunk ki. Ebben az időszakban a játékosok olyan energiákat mozgattak meg, amik nélkül nem alakulhatott volna ilyen jól a szezon. Mindenkin látszott, hogy küzdeni akar, többször is 2-3 gólos hátrányt ledolgozva tudtunk mérkőzéseket nyerni. Kulcsszerepet játszott még a nehéz időszakok átvészelésében a csapaton belüli kommunikáció. Szongoth Kristóffal egyetértettünk abban, hogy a játékosok és edzők közötti jó kapcsolat elengedhetetlen összetevője egy csapat sikerének, ezért igyekeztünk mindenkivel rendszeresen beszélni.
Nyilván nagyon büszkék vagyunk arra, hogy az első helyen végeztünk. Külön öröm számunkra, hogy egy nagyon homogén brigád alakult ki. Sokszor teljesen mindegy volt, hogy ki van fent a jégen mert mindegyik sor mérkőzéseket tudott eldönteni. Nagyon szép utat tettünk meg a szezon során, rengeteget dolgoztunk és nagy akadályokkal kellett megküzdenünk, de szuper csapat alakult ki a mi korosztályunkban.
Akadémiánk egyik vállalása, hogy neveltjeinek oktatására is figyelmet fordít. A ti korosztályotokban ez mennyire valósult meg?
Folyamatosan nyomon követtük a játékosok tanulmányi eredményeit. Ezt a gyerekek tudomására is adtuk. Elmondtuk nekik, hogy tudjuk mi zajlik velük az iskolában, ha valami nem úgy alakult akkor pedig beszélgettünk velük. Szerencsére jó eredmények születtek a félévi bizonyítványok alapján. Nyilván a célunk az, hogy minél több profi jégkorongozott neveljünk, de fontosabb, hogy az akadémisták a társadalomnak is értékes tagjai legyenek. Megtaláltuk szerintem az egyensúlyt a suli és a hoki között.
Mik a legnagyobb egyéni eredmények?
Két játékosunk is magasabban jegyzett hoki kultúrába távozott tavasszal, az utánpótlás válogatottakban pedig folyamatosan nőtt a mi jégkorongozóink létszáma. Véleményem szerint a címeres mez viselésénél nincsen rangosabb egyéni eredmény.
Több, mint 160 játékos vett részt próbajátékunkon, ennyi játékosból válogathattátok ki a jövő évi keretet. Várható, hogy a következő szezonban még erősebb csapataink lesznek?
Minden korosztály más, mindenki másban erősebb vagy gyengébb. Úgy alakítottuk, ki a kereteket, hogy a játékosok fejlődését szolgálja. Ha jól fejlődnek egyénileg akkor a csapatok is erősebbek lesznek.
Milyen szempontok alapján döntöttetek a játékosok között?
Az egész újpesti szakmai stáb részt vett a játékosok kiválasztásában, hogy minden részletet megvizsgálhassunk. Szakmai szempontok alapján az emberi tulajdonságok megvitatása után választottuk ki a gyerekeket.
Mi jelenti számodra a legnagyobb kihívást a közeljövőben?
Minden játékosból kihozni a benne rejlő potenciált. Persze az idei eredményt is szeretnénk megismételni, mivel sportemberek vagyunk.
Mi az akadémia erőssége jelenleg, és mi az, amiben a jövőben még fejlődnünk kell?
Jelenleg a szervezettségünkben rejlik az erőnk, mindenhonnan nagyon jó visszajelzéseket kapunk. Várjuk már, hogy az új pályára költözhessünk, hiszen ott még magasabb szintre tudjuk emelni a szakmai munkát.